Produkty od VMware
VMware - bo wirtualizacja nie musi być skomplikowana
Jeśli nie żyłeś pod kamieniem przez ostatnie kilka lat i dekad, to raczej nie przeoczyłeś stałego postępu cyfryzacji. Coraz więcej rzeczy robi się za pomocą komputerów, czy to w domu, czy w biurze. Na rynku stale pojawiają się nowe systemy operacyjne, które dają ci wiele możliwości wypróbowania wielu różnych gadżetów i funkcji.
Szczególnie istotną zmianą jest wirtualizacja. Oprogramowanie do wirtualizacji, takie jak VMware Workstation 14 Pro, VMware Workstation 15 Pro czy VMware Workstation 16 Pro, wyznacza nowe standardy i oferuje wcześniej niewyobrażalne możliwości. Oprogramowanie do wirtualizacji może być używane na różnych systemach operacyjnych, w zależności od wersji i licencji. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, czy np. zakup VMware Workstation 16 Pro jest dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem, sprawdź, jakiego systemu operacyjnego używasz i w jakim stopniu system powinien zostać zwirtualizowany.
Co się dzieje podczas wirtualizacji?
Zanim jednak zdecydujesz się na oprogramowanie do wirtualizacji, powinieneś oczywiście wiedzieć, o co w nim chodzi i co właściwie dzieje się podczas wirtualizacji systemu. W zasadzie wirtualizacja to nic innego, jak tworzenie wirtualnej przestrzeni na istniejącym komputerze, który ma już kompletny system operacyjny, i którą można wypełnić treścią. Tą zawartością jest zwykle inny komputer wirtualny, który ma inny system operacyjny. Kolejne wirtualne komputery lub maszyny wirtualne służą wielu celom nie tylko w środowisku prywatnym, ale także zawodowym.
Aby zilustrować działanie programu na przykładzie, rozważ następującą sytuację: Na komputerze jest zainstalowany odpowiedni program, w tym przypadku na przykład VMware Fusion 11 Pro Mac. Zaraz po zakończeniu instalacji możesz utworzyć wirtualną przestrzeń, która zostanie jednorazowo wypełniona wirtualną maszyną. W ten sposób powstają też wszechstronne opcje dotyczące ustawień wstępnych. Możesz na przykład zdecydować o ilości wolnego miejsca w pamięci i używanym systemie operacyjnym. Kiedy tworzenie wirtualnego komputera zostanie zakończone, możesz go używać, jak chcesz.
Jakie są korzyści z oprogramowania do wirtualizacji w dzisiejszych czasach?
Choć posiadanie wirtualnej maszyny do swojej dyspozycji brzmi jak fajny gadżet, jakie są z tego korzyści? W jakich obszarach można najlepiej zastosować wirtualizację? Zwłaszcza firmy powinny zastanowić się, czy zakup VMware jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pobranie VMware może znacznie usprawnić wewnętrzną pracę.
W tym celu wyobraź sobie firmę, która ma kilka oddziałów, ale wciąż muszą się one ze sobą komunikować i współpracować. Dotyczy to m.in. wspólnych projektów, które są opracowywane z pomocą stosowanego IT. Nierzadko jednak pojawia się następujący problem: oba oddziały używają różnych systemów operacyjnych i dlatego nie mogą ze sobą optymalnie współpracować. Jak zapewne już wiesz, nie wszystkie aplikacje jednego systemu operacyjnego są kompatybilne z innym systemem operacyjnym. W najgorszym wypadku jeden oddział nie może nawet odczytać wszystkich plików drugiego oddziału i musi je najpierw mozolnie sformatować do odpowiedniego formatu. To bardzo spowalnia wspólną współpracę i może nawet prowadzić do problemów wewnętrznych.
To właśnie dlatego wirtualizacja odgrywa niebagatelną rolę we współczesnym świecie zawodowym. Programy takie jak VMware Workstation zapewniają, że możesz korzystać na własnym komputerze z treści i aplikacji, które normalnie działają tylko na cudzym systemie operacyjnym. W tym przykładzie, jeśli należysz do oddziału, który używa komputerów Mac jako swojego głównego systemu, VMware Fusion 11 Pro Mac będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu oprogramowaniu będziesz mógł na przykład stworzyć maszynę wirtualną, której systemem operacyjnym będzie Windows 11. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z typowych programów Windows, takich jak Microsoft Office 365, na komputerze Mac. Co więcej, będziesz miał możliwość przeglądania odpowiednich formatów, takich jak Microsoft PowerPoint czy Microsoft Excel, oraz edytowania ich w oryginale. Jeśli więc drugi oddział używa Windows 11, możecie teraz współpracować bez żadnych problemów i wspólnie edytować dowolne dokumenty.
Co można zrobić w przypadku wystąpienia błędów lub awarii?
Co jednak zrobić, jeśli kupiłeś licencję VMware i podczas korzystania z oprogramowania pojawiają się awarie lub błędy, których prawie nie da się naprawić?
Oczywiście, mimo całej tej funkcjonalności, nie możesz zapominać, że wszędzie mogą wkradać się błędy. Nawet w normalnych systemach operacyjnych od czasu do czasu zdarzają się awarie, które są szczególnie irytujące, ponieważ mogą wystąpić w nieodpowiednim momencie. Oczywiście nie da się temu całkowicie zapobiec, ani w głównym systemie operacyjnym, ani w stworzonej przez ciebie maszynie wirtualnej. Istnieją jednak rozwiązania, do których możesz mieć dostęp po wykupieniu licencji VMware.
Używając tzw. funkcji migawki, możesz wykonać migawkę swojej maszyny wirtualnej i ustawić ją jako punkt przechowywania danych w przypadku awarii lub błędów. W ten sposób zawsze możesz przywrócić wirtualny system operacyjny do zapisanego stanu. Na przykład, jeśli właśnie utworzyłeś dokument, powinieneś użyć funkcji migawki, aby zapisać ten stan systemu operacyjnego, a tym samym dokumentu. Jeśli w trakcie pracy nastąpi całkowita awaria, możesz przywrócić system do tego stanu i w ten sposób uniknąć utraty danych.
Funkcja migawek zapewnia więc nie tylko duży komfort, ale także bezpieczeństwo danych, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w życiu zawodowym.
Czy powinieneś kupić licencję VMware?
Wiele czynników kwalifikuje programy od VMware jako przydatne i warte inwestycji zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i firm. Przede wszystkim nie należy lekceważyć aspektu bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach dane są niemal najważniejszym elementem każdej struktury korporacyjnej. Dlatego też ich ochrona nierzadko jest traktowana jako najwyższy priorytet. Oprócz doskonałej użyteczności programów takich jak VMware Workstation 14 Pro, VMware Workstation 15 Pro czy VMware Workstation 16 Pro, należy także wspomnieć o wysokim standardzie bezpieczeństwa.
Ostatecznie inwestycja w takie oprogramowanie do wirtualizacji jest zawsze opłacalna, jeśli mają być używane różne rodzaje danych lub aplikacji, niezależnie od tego, czy chodzi o środowisko prywatne czy zawodowe. Oczywiście programy do wirtualizacji mogą być także używane, gdy testowany ma być konkretny system operacyjny.